INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Babel de Fronsberg      Franciszek BABEL de FRONSBERG - portret wygenerowany przez AI (Freepik) na podstawie pliku z Wikimedia Commons.

Franciszek Babel de Fronsberg  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Babel de Fronsberg Franciszek (1773–1841), lekarz. Ur. 3 X 1773 w Johannesberg na Śląsku austr., szkoły i uniwersytet (wydz. fil. i lek.) ukończył we Lwowie i uzyskał tu doktorat med. 2 VI 1795 (był jednym z nielicznych doktorów, promowanych we Lwowie na Uniwersytecie Józefińskim w latach 1794–1796). W r. 1804 wstąpił do służby szpitalnej, mianowany t. zw. fizykiem Szpitala powsz. we Lwowie, od r. 1805 wykładał naukę o chorobach wewn. na drugim roku Instytutu medyko-chir. przy Liceum lwowskiem, które założono w miejsce uniwersytetu. W r. 1808 mianowany profesorem patologji i terapji szczegółowej, jakoteż kliniki, był w r. 1814/15 rektorem Liceum. Kiedy w r. 1817 zamieniono znowu Liceum na uniwersytet z pozostawieniem przy nim Instytutu medyko-chir. zamiast wydziału lekarskiego, B. pełnił dalej swe obowiązki, a w r. 1839/40 obrany był rektorem uniwersytetu. Od r. 1834 był senjorem studjum medyko-chir., w szpitalu zaś, w którym sprawował równocześnie swe czynności, był w latach 1824–1834 dyrektorem (zastępczo), potem używał tytułu prymarjusza, zasłużył się też jako założyciel szpitalnego muzeum. Poza zajęciami urzędowemi nie zaniedbywał praktyki prywatnej i należał do wziętych lekarzy, w mieście cieszył się sympatją i poważaniem, do czego przyczyniło się jego nieprzeciętne wykształcenie i znajomość języków. Zmarł we Lwowie 13 IV 1841.

 

Finkel-Starzyński, Hist.Uniwersytetu Lwowskiego, Lw. 1894, passim; »Schematismus f. Galiz.«, 1805–1841; »Gazeta Lwow.«, 1841, nr 44; Babel Dionizy, Żal po Franciszku de Fronsberg Bablu (po rusku), Lw. 1841; Wężyk Rafał, Podziękowanie W. Imci Panu Bablowi de F. (Wiersz), »Rozmaitości«, 1829, nr. 12; Archiwum państw. Lw., Indeksy szkolne, Cub. VII; Archiwum Uniwers. Lw.: Matricula Facult. philos. I, 1785–1809; Akta personal., 154; Series Rectorum; Proth. consistorii (akta senackie).

Witold Ziembicki

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.